Skip to content
Zespół

Urolog Dominika Muniak

Dominika Muniak - ZnanyLekarz.pl
Rejestracja na wizytę


Aktualnie jestem w trakcie V roku szkolenia specjalizacyjnego w zakresie urologii w Klinice Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Sześcioletnie studia medyczne ukończyłam na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czym zajmuje się urolog?

Urolog zajmuje się schorzeniami układu moczowego, a także układu płciowego. Głównym obszarem zainteresowań urologii jest budowa i funkcjonowanie układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kobiet. Urolog posiada umiejętności i wiedzę obejmującą wiele aspektów leczenia od profilaktyki przez diagnostykę i leczenie, aż do rehabilitacji. Jedną z odmian urologii jest urologia onkologiczna, która ze względu na specyfikę ma wymiar wielodyscyplinarny (jest związana z patomorfologią, radiologią). Dziedzina ta, zajmuje się nowotworami łagodnymi i złośliwymi każdego z narządów wchodzących w skład układu moczowego i płciowego.

Osobiście współuczestniczę również w kwalifikacji żywych dawców nerek oraz biorców.

Urologia to szeroka dziedzina medycyny, zajmująca się diagnozowaniem wielu różnych chorób. Urolog pomaga w przypadku takich dolegliwości jak m.in.

  •       rozrost gruczołu krokowego,
  •       kamica nerkowa,
  •       zapalenia dróg moczowych,
  •       nowotwory w obrębie układu moczowo-płciowego (nerek, moczowodu, prostaty, pęcherza moczowego, prącia i jąder),
  •       nietrzymanie moczu,
  •       nerka opadająca,
  •       zaburzenia erekcji,
  •       stulejka

i wielu innych.

W ramach konsultacji urologicznej, przeprowadzam szczegółowy wywiad lekarski i badanie fizykalne, oraz kompleksową diagnostykę ultrasonograficzną układu moczowego (USG nerek, gruczołu krokowego oraz pęcherza moczowego), pozwalającą na zarówno profilaktykę, jak i wczesną diagnozę chorób urologicznych tj. nowotwory nerek, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego (prostaty), jąder i prącia, kamicy układu moczowego, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, a tym samym prowadzących do możliwości włączenia szybkiego, spersonalizowanego  leczenia celowanego.


 
Przygotowanie do wizyty
  • Na wizytę należy zabrać aktualne badania krwi (m.in. PSA) i moczu. Jeśli wcześniej wykonane było już USG lub prześwietlenia, tomografie w okolicach jamy brzusznej, to także warto je przedstawić je podczas konsultacji. Dobrze też spisać wszelkie objawy, jakie wzbudziły niepokój, dzięki czemu nie zapomni się o nich, a lekarz będzie miał pełen obraz doskwierających dolegliwości. Oprócz tego można przygotować spis przyjmowanych ostatnio środków farmakologicznych, również tych zawierających w składzie jedynie zioła. Wymagana jest też dokumentacja z dotychczasowego leczenia urologicznego – wizyty w innych poradniach, szpitalach, przeprowadzone zabiegi.
  • Zgłoś swoją nieobecność – jeśli nie możesz przyjść na umówioną wizytę, pamiętaj by ją odwołać

 
Powiązane strony